Producenci

Czym jest wędzidło i do czego służy?

Kierowanie ruchem konia jest kluczowym aspektem samej jazdy konnej. Skutecznym sposobem, który gwarantuje nam płynność całego procesu - jest wędzidło dla konia.

Wędzidło to część uzdy włożonej do pyska konia - umożliwia jeźdźcowi kontrolowanie i kierowanie konia poprzez wywieranie nacisku na i wokół pyska konia. Nacisk ten służy do kontrolowania prędkości i kierunku ruchu konia. To, jakie wędzidło zastosujemy, zależy od wielu czynników, w tym od stylu jazdy, umiejętności jeźdźca, poziomu treningu konia i tego, do czego zamierzamy wykorzystać konia. Wędzidła zapewniają jeden z głównych punktów kontroli podczas jazdy konnej. Przy wybieraniu i stosowaniu wędzidła należy wziąć pod uwagę wiedzę o zachowaniu konia i zasady trening stosowane do modyfikowania jego zachowania.

Jak dopasować wędzidło?

Wędzidło znajduje się we wrażliwym końskim pysku. Złe dopasowanie rozmiaru lub nieprawidłowe używanie wędzidła może powodować ból, lub ranić konia. Należy rozważyć zatem czy skuteczniejsze i lepsze będzie wędzidło podwójne, czy też pojedyncze. Jeśli wędzidło będzie zbyt krótkie, to zacznie uciskać kąty pyska konia, co nie tylko spowoduje jego dyskomfort i ból, ale też mocno ograniczy nasze możliwości manewrowania. Kiedy jednak jest zbyt długie, to nie leży dobrze w pysku, ale przesuwa się zbyt swobodnie w obie strony, co z kolei znacznie utrudnia manewrowanie i przede wszystkim opóźnia sygnały dochodzące do konia. Działanie wędzidła często jest zbieżne z działaniem nachrapnika, dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę nie tylko na wędzidło, ale również na nachrapnik. Jeśli ten jest dopasowany poprawnie i zapięty właściwie, to nacisk częściowo przeniesie się ze szczęki na grzbiet konia. Dodatkowo zwierzę nie ma wtedy możliwości ucieczki poprzez otwarcie pyska.

W trakcie dopasowywania wędzidła należy też zwrócić uwagę na rozmiar pyska konia oraz przestrzeń, jaka w nim pozostaje. Chodzi tu o grubość języka oraz szczęki Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zmierzenie szerokości pyska za pomocą samego wędzidła lub też wygodnej miarki. Możemy też uczynić to mechanicznie – palcami. Jeśli dwa palce mieszczą się między kośćmi konia, to znak, że ten ma stosunkowo szeroką szczękę. Mały palec – to mała szczęka. Jeśli jest ona szeroka, to znaczy, że język konia znajduje się głębiej, a w efekcie koń ma więcej miejsca w pysku i może poruszać językiem nawet pod naciskiem wędzidła. W przypadku wąskiej szczęki koń nie będzie miał tego komfortu, co oznacza, że zastosowane wędzidło musi być lepiej dopasowane, aby zapewnić zwierzęciu odpowiedni komfort w trakcie jazdy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl