Producenci
Promocje
Cavalor Arti Matrix - aparat ruchu
Cavalor Arti Matrix - aparat ruchu

999,00 zł

Cena regularna: 1 159,00 zł

Najniższa cena: 1 159,00 zł
szt.
Beris Wędzidło anatomiczne Soft
Beris Wędzidło anatomiczne Soft

235,00 zł

Cena regularna: 275,00 zł

Najniższa cena: 275,00 zł
szt.

Jak odpowiednio dopasować siodło?

Siodło jest niezwykle ważnym elementem sztuki jeździeckiej. Zostało stworzone dla jeźdźca i ma być wygodne oraz nie uwierać osoby siedzącej na koniu. Jednak jego celem jest też chronienie końskiego kręgosłupa, amortyzowanie oraz równoważenie ciężaru jeźdźca. To wszystko sprawia, że siodło powinno być dobrze dobrane.

Przy dopasowywaniu siodła musimy pamiętać, że koń z natury nie jest przyzwyczajony do noszenia ciężarów na swoim grzbiecie. Poprzez dobrze wybrane siodło, możemy ułatwić zwierzęciu pracę. Samo siodło kładziemy na kłębie, a potem naciskając na jego środek, zsuwamy je w dół, w kierunku stawów skokowych. Nie może ono leżeć na łopatce i nie możemy dopuścić do tego, żeby było pogniecione czy pogięte. Popręg nie może obcierać. Siodło zaś kładziemy zawsze delikatnie, w żadnym wypadku nie można nim rzucać na koński grzbiet. Należy też pamiętać, że pod siodłem powinna znajdować się podkładka. Może to być czaprak lub potnik. Ostatecznie nie przesuwamy siodła pod włosie, tylko zawsze w kierunku zadu.

Jednak prawidłowe założenie siodła to nie wszystko. Musimy jeszcze dostosować siodło do naszych oczekiwań. Każdy rodzaj siodła ma bowiem inne cechy charakterystyczne, a tym samym wymusza inne zachowania podczas jazdy. I tak siodło skokowe charakteryzuje się przeważnie płaskim siedziskiem i wysokimi klockami kolanowymi, dzięki którym jeździec doskonale trzyma się podczas skoku. Z kolei siodło wyścigowe jest bardzo lekkie i ma płaskie siedzisko, które jest zupełnie niedostosowane do siedzenia. Tybinki są ustawione maksymalnie do przodu, dopasowane do bardzo krótkich puślisk. Oryginalne siodła posiadały drewnianą terlicę, ale ostatnio wykonuje się je z żywicy poliesterowej. Siodła do gonitw płotowych i przeszkodowych są solidniejsze i cięższe. Siodła tego typu możemy kupić w sklepach tradycyjnych lub odwiedzić sklep online. Ta druga forma zakupu, choć wiążę się z niemożliwość bezpośredniego dotknięcia siodła, jest dużo wygodniejsza. Nie musimy jeździć od miejsca do miejsca w poszukiwaniu właściwego siodła, a całość poszukiwań przeprowadzimy przez Internet.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl