Nachrapnik angielski
Widoczny na przykład w tym ogłowiu: https://www.equiversum.pl/pl/p/Loesdau-Oglowie-Amy/371 Zwany również polskim, jest najprostszym i niegdyś najpopularniejszym rodzajem nachrapnika. Powinno się go zapinać tak, by można między niego, a kość pyska konia włożyć dwa palce. Zapinamy go dwa palce poniżej kości policzkowej. Nachrapnik angielski nie wywiera mocnego nacisku na pysk konia, nie wymusza jego zamknięcia. Polecamy go zwłaszcza dla dobrze ułożonych koni, które chętnie akceptują wędzidło.
Nachrapnik angielski kombinowany
Czyli nachrapnik ze skośnikiem. https://www.equiversum.pl/pl/p/Loesdau-Oglowie-Diamond-II/73 Zasada zapinania nachrapnika jest taka sama jak przy samym nachrapniku angielskim. Skośnika również nie należy zaciskać za mocno. Jego rolą jest zapobieganie otwieraniu pyska przez konia, który próbuje w ten sposób unikać kontaktu. Niektóre konie chętniej pracują na takim ogłowiu, również ze względu na to, że skośnik stabilizuje wędzidło w pysku. Radzimy unikać zbyt cienkich pasków skośnika, gdyż mogą powodować dyskomfort i ból.
Nachrapnik szwedzki
Jest to nachrapnik stworzony na bazie nachrapnika angielskiego. Różnica polega na tym, że zapinany jest na sprzączkę z rolką, co pozwala na łatwiejsze (i mocniejsze) zapięcie nachrapnika. Zwykle jest też szerszy niż nachrapnik angielski. https://www.equiversum.pl/pl/p/Loesdau-Oglowie-Stuttgart/409 Nachrapnik szwedzki zapobiega krzyżowaniu szczęk i otwieraniu pyska przez konia, jednak należy unikać zbyt mocnego zapinania go, gdyż może powodować odciski.
Nachrapnik hanowerski
https://www.equiversum.pl/pl/p/Loesdau-Oglowie-Sky-II/78 Ten nachrapnik również zapobiega otwieraniu pyska przez konia, dodatkowo, zdaniem niektórych, nacisk w dolnej części pyska zachęca konia do obniżenia głowy. Część koni chętniej współpracuje na tym typie nachrapnika. Nie wolno zapinać go zbyt nisko, gdyż utrudnia to koniowi oddychanie.
Nachrapnik meksykański
https://www.equiversum.pl/pl/p/Loesdau-Oglowie-Miami/476 Częściej spotykany u skoczków. Rozeta na środku często podszyta jest futerkiem lub neoprenem. Nachrapnik zapobiega otwieraniu pyska i krzyżowaniu szczęk. Jego kształt i wysokie zapięcie ma za zadanie pozwolić koniowi na swobodne oddychanie, dlatego też ten typ nachrapnika jest bardzo popularny wśród WKKWistów.
Żeby znaleźć najlepszy nachrapnik dla naszego konia warto wypróbować kilka modeli, zwłaszcza, że bez problemu można kupić je osobno i dopasować do każdego ogłowia. https://www.equiversum.pl/pl/c/Nachrapniki/94